Protest na Rynku Nowomiejskim w Toruniu

Agnieszka Rusocka-Malinowska

„Wolne media – wolna Polska!”, „Precz z Kaczorem dyktatorem!”. Takie okrzyki rozległy się na toruńskiej Starówce.

Mieszkańcy Torunia, przedstawiciele i sympatycy środowisk opozycyjnych pojawili się na Rynku Staromiejskim, zwyczajowo będącym miejscem zgromadzeń. 17 grudnia wieczorem, w odpowiedzi na spontaniczny wpis na Facebooku torunianki Oxany Lytvynenko na Starówce pojawiło się około trzydziestu osób.

Echa Społeczne - Oxana FB

Podczas demonstracji głównie mówiono o planowanym przez Marszałka Sejmu – Marka Kuchcińskiego ograniczeniu obecności dziennikarzy w Sejmie. Spod pomnika Mikołaja Kopernika ruszył marsz w kierunku Łuku Cezara, gdzie znajduje się Biuro Zarządu Okręgowego PiS. Na drzwiach biura przyklejono kartki z postulatami do posłów PiS-u, które napisali uczestnicy zgromadzenia.

Dzień później, 18 grudnia zwołano kolejne zgromadzenie na godzinę 13:00. Swoją obecność wyraźnie zaznaczyła Partia RAZEM, a jej przedstawiciel był głównym mówcą. Ponownie odbył się pochód do siedziby PiS-u. Mówiono także o głosowaniu posłów w Sali Kolumnowej Sejmu, na które nie wpuszczono posłów opozycji, o wykluczeniu posła partii PO – Michała Szczerby, czy wreszcie o pacyfikacji przez policję demonstrantów, blokujących posłom wyjazd z Sejmu.

Zgromadzenia przebiegały spokojnie.

Leave a Comment