Prasówka tygodniówka (16.09 – 22.09.2019)

Wybaczcie, dzisiaj z prasówką trochę później, bo czasu nie miałam. Siedzę przy worze z obietnicami, grzebię w nim i szukam tych, za które dam się kupić!

1. Frankfurter Allgemeine Zeitung ostrzega przed wyborem na komisarza UE Janusza Wojciechowskiego. Ponoć, jak powiedział ważny polityk PiS, polski rząd chce wprowadzić regularne konsultacje pomiędzy polskim komisarzem a szefem rządu, wiadomo więc, czyj interes będzie reprezentował nowy komisarz. Zgodnie z zasadą, chrzanić innych, ważne, by nam jak najwięcej skapnęło. A chyba nie na tym powinna polegać praca komisarza unijnego, prawda?

2. W aferze hejterskiej pojawił się nowy wątek. Prowadzi on do…rzecznika dyscyplinarnego
Przemysława Radzika. Toż to już prawdziwa ośmiornica, której macki sięgają coraz dalej i głębiej. Jakoś lud pisowski milczy, choć tak mu przeszkadzały malutkie ośmiorniczki na talerzu w restauracji u Sowy i Przyjaciół.

3. Trybunał Konstytucyjny jest strasznie zapracowany i wciąż nie znalazł czasu, by zabrać głos w sprawie ustawy dezubekizacyjnej, choć minęło 20 miesięcy od skierowania jej do tej instytucji. Już 800 osób nie doczekało wyroku w sprawie i jak tak dalej pójdzie, to żadne odwołania nie będą potrzebne, bo temat umrze śmiercią naturalną.

4. Piotr Duda i jego kumple z NSZZ Solidarność zasuwają jak mrówki, ale nie tam gdzie trzeba. Nauczyciele ryją już noskami po ziemi, lekarze i rezydenci mają dosyć, wciąż nie są uregulowane sprawy śmieciówek, buntują się celnicy, pielęgniarki masowo uciekają, ale chwilowo te problemy przegrywają z…piwem, które nieopacznie minister rolnictwa nazwał „badziewiem”. Tego Duda mu nie odpuści, więc zaangażował całą siłę swojego związku do walki o przeprosiny. Są jakieś priorytety, więc jak skończy z piwem to może przypomni sobie, na czym polega praca szefa związku zawodowego.

5. Wielki sukces pisowskiej sprawiedliwości. Wprawdzie zniszczone zostały dowody w sprawie wypadku byłej premier Szydło, ale biegli ich nie potrzebowali, by ogłosić wszem i wobec, że młody kierowca seicento jest winny. Korzystali z pomocy kryształowej kuli i czarnego kota?

6. Kolejny sukces PiS okazuje się totalną klapą. Stocznia Szczecińska wróciła pod skrzydła państwa i miała stać się symbolem potęgi władzy, budując fantastyczne promy na potęgę. Jak się jednak okazuje, budowniczy poza wielkim ego, nie mają pojęcia o swej robocie, odpowiedzialni za organizację pracy gubią się w papierkach i sami nie widzą, czego chcą. No i co? Tyle była gadania, a skończyło się, jak zwykle…

7. Prezes już zupełnie się gubi w swoich obietnicach. Zapomniał o premiach za szybkie urodzenie drugiego dziecka, o bonach w wysokości 500 zł dla młodych do 26 lat, by mogli sobie iść do kina lub innej placówki kultury, o programach stypendialnych dla studentek z dziećmi. Teraz składa inne deklaracje. Widocznie tamte mu się znudziły, okazały się zbyt mało populistyczne, więc idą do kosza i czas na nowe, lepsze…Cóż inwencja twórcza prezesa nie opuszcza. 

8. W ramach programu MEN, który zakłada, że religia pomaga przezwyciężyć "pokusy związane m.in. z piciem alkoholu i przemocą", uczniowie Lubelszczyzny muszą wypełnić ankietę, naruszającą ostro sferę prywatności. Pytania o codzienne modlitwy, udział w mszach, relacje między rodzicami szokują. Czy to kolejny krok, by szkoły publiczne stały się placówkami wyznaniowymi?

9. W kampanii wyborczej do samorządów PiS obiecywał, ze jednym pomoże, a drugim dowali. No i słowo ciałem się stało, bo już Poznań odczuje na własnej skórze, jak to jest, gdy mieszkańcy postawią na niewygodnych dla PiS włodarzy. Miasto otrzyma o 175 mln zł, co jest efektem PIT-u zero, a do tego musi samo skombinować kasę na zdeformowaną oświatę i podwyżki dla nauczycieli, a to idzie w miliony. Trzeba więc zacisnąć pasa, co mieszkańcy odczują na własnej skórze. Jakby co, to PiS niewinne, to tylko fatalne zarządzanie kiepskich samorządowców.


No i to byłoby na tyle. Do poczytania za tydzień.

Tamara Olszewska 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *