„Tydzień manifowy” w Toruniu

Agnieszka Rusocka-Malinowska:

2 marca w Toruniu zaczyna się „Tydzień manifowy”. W mieście odbędzie się szereg wydarzeń, poprzedzających demonstrację w obronie praw kobiet.

Echa Społeczne od Pixabay - Pomnik M. Kopernika w Toruniu

Jak poinformowała nas jedna z organizatorek, wszystkie wydarzenia, jakie odbędą się w dniach od 2 do 11 marca są oddolną inicjatywą obywatelską. „To jest bardzo dużo dziewczyn i chłopaków, których bardzo wiele różni. Są to zarówno studenci jaki nauczyciele i wykładowcy akademiccy. Łączy ich to, że uważają, że prawa kobiet w Polsce wciąż nie są dostatecznie respektowane” – powiedziała Anna Lamers. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę nie tylko na problemy kobiet ale również osób LGBT.

Wydarzeniem inaugurującym „Tydzień manifowy” jest wystawa fotograficzna zatytułowana „Torunianki”, którą można będzie zobaczyć w czwartek, 3 marca w fotogalerii „Domu Muz” przy ulicy Podmurnej 1/3. W kolejnych dniach odbędą się dwa spotkania z autorami książek – „Wszystkich nas nie spalicie” i „Dogmat płci. Polska wojna z gender”, prezentacja filmu „Solidarność według kobiet” połączona ze spotkaniem z twórcami obrazu oraz wiele innych.

Cykl wydarzeń zakończy demonstracja „Manifa Toruńska 2017” pod hasłem „Znowu to samo siostro i mamo”, która odbędzie się 11 marca o godzinie 12:00 przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Wykaz planowanych imprez wraz z opisem można znaleźć na Facebooku na fanpage’u „Manifa Toruńska”.

Leave a Comment