Torunianki. Wystawa fotograficzna

W czwartek 2 marca w fotogalerii „Domu Muz” w Toruniu otwarto wystawę „Torunianki”. Koncepcja wystawy narodziła się w 2012 r. w głowie Agaty Pawlikowskiej-Chyżewskiej, z Fundacji Nie Tylko Matka Polka oraz Zbyszka Filipiaka – prezesa Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne. 

Agnieszka Rusocka-Malinowska:

Marzenia się spełniają. Moim marzeniem była ta wystawa, żeby ona w końcu ujrzała światło dzienne – powiedziała Agata Pawlikowska-Chyżewska.

Te zdjęcia powiedzą wszystko, co nam leżało na sercu. Chcieliśmy pokazać serię dobrych, prawdziwych portretów, bo mam wrażenie, że tego rodzaju portretów jest troszkę mniej” – dodał współorganizator i jeden z autorów zdjęć – Zbyszek Filipiak.

 

Wystawa dostępna będzie do końca marca.

Autorzy prezentujący swoje prace na wystawie Torunianki
Zbyszek Filipiak – Członek Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne. Autor wystaw indywidualnych. Ulubione tematy: portret, akt, martwa natura, abstrakcja, fotografia kreacyjna.
Inspiracją do stworzenia wystawy, jak sam mówi, było to, że w pewnym momencie zdał sobie sprawę, że od jakiegoś czasu społeczeństwo zalewane jest zdjęciami, które są komercyjne, lub pozowane, jak słynne „dzióbki” czy „selfie” na portalach społecznościowych. Brakuje natomiast zdjęć autentycznych, stąd pomysł aby takie zdjęcia pokazać podczas wystawy.
Echa Społeczne - Zbyszek Filipiak - Krystyna
Krystyna. Działaczka Solidarności w Toruniu. Poetka, laureatka nagrody Radia Wolna Europa. Nonkonformistka. (Fot.  Z. Filipiak)

 

Echa Społeczne - Zbyszek Filipiak - Kasia
Kasia. Opiekunka psów w schronisku dla zwierząt.  (Fot.  Zbyszek Filipiak)
Karolina Fordońska – Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, stypendystka Università degli Studi Roma Tre w Rzymie. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Reżyser i producent dwóch fabularnych filmów krótkometrażowych, docenionych na festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą.
Echa Społeczne - Karolina Fordońska - Natalia
Natalia. Kulturoznawca – teatrolog, tancerka.  (Fot.  Karolina Fordońska)
Sławomir Jędrzejewski – Zapalony portrecista, znany przede wszystkim z autorskiego projektu internetowego „One Day, One Face” oraz zdjęć publikowanych w lokalnej prasie.
Echa Społeczne - Sławomir Jędrzejewski - Danusia
Danusia. Wiecznie uśmiechnięta właścicielka „Serdelka”.  (Fot.  Sławomir Jędrzejewski)
Natalia Miedziak–Skonieczna – Fotografka i operatorka filmowa. Przez kilka lat związana z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu”, gdzie zrealizowała prawie 300 reportaży z wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
Echa Społeczne - Natalia Miedziak-Skonieczna - Irena
Irena.  (Fot. Natalia Miedziak-Skonieczna)
Gosia Mitręga – „Torunianka z urodzenia, artystka bez powodu”. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Intermedia. Dyplom obroniła w 2014 roku w Pracowni Działań Intermedialnych i Fotografii. Jej prace balansują pomiędzy performance a happeningiem. Odkrywają absurdy współczesności badając przy tym granice sztuki. Stypendystka Miasta Torunia (2016 r.)
Echa Społeczne - Gosia Mitręga - Salcia
Salcia. 92 lata. W czasie wojny pracowała u Niemców. Dziś ma 7 wnucząt i 13 prawnucząt. ( Fot. Gosia Mitręga)
Alicja Piotrowska – Dawniej: fotoreporterka lokalnej prasy. Obecnie znana w Polsce i poza granicami kraju rękodzielniczka artystyczna (szyje z filcu) oraz producentka miodu. Wice-prezes Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne. Najbardziej lubi fotografować ludzi. Stara się pokazać ich emocje. Odpowiednim tematem zdjęciowym są dla niej ulice. Na zdjęciach pokazała „Torunianki. Po prostu. To, że mamy tyle wspaniałych kobiet w Toruniu, które można i należy uwiecznić”.
Echa Społeczne - Alicja Piotrowska - Maria
Maria. Aktorka Baja Pomorskiego, członek jury ZASP-u Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA. Prywatnie żona i matka artystycznego klanu Smużnych. (Fot. A. Piotrowska)
Karol Karnowski – Z zawodu fizyk, który stosuje metody optyczne w obrazowaniu biomedycznym. Fotografią zajmuje się hobbystycznie od 2007 roku. Często uwiecznia dzieciaki z rodziny (ma ich całą zgraję), podpatruje ludzi szukających spokoju w wielkim mieście, ale lubi też szukać form geometrycznych, kontrastów i gier kolorów w aglomeracyjnej dżungli.
Paulina Komorowska – Zawodowo rozwiązuje problemy prawne, prywatnie fotografuje i słucha new romantic. Fanka filmów z Robertem De Niro i obrazów Zdzisława Beksińskiego. Sekretarz Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne.
Marta Kowalska – Równie jak fotografię, uwielbia podróże, podczas których nie rozstaje się z aparatem. Portrecistka o coraz bardziej zauważalnej reporterskiej „żyłce”. Autorka indywidualnej wystawy „Color Cubano”.
Zuzanna Larysz – Grafik komputerowy i fotograf o poszatkowanej ścieżce edukacyjnej. Samouk.
Michał Michalski – Pasjonat fotografii cyfrowej „od kilku już ładnych lat”. Zajmuje się głównie portretem i reportażem, ale lubi również krajobrazy, fotografię produktową. „Moje zdjęcia często są proste w odbiorze i zawierają ujęcia dynamiczne. Oprócz fotografii ostatnio zacząłem zajmować się kręceniem i montażem krótkometrażowych filmów”.
Paweł Modliński – Najwięcej satysfakcji sprawia mu fotografowanie ludzi, a pasją jest kobiecy portret. Od ponad dwóch lat związany jest z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym. Efektem tej współpracy była wystawa „Teatr Muzyczny w obiektywie”, na której zaprezentował zdjęcia z zakresu fotografii teatralnej i koncertowej.
Krzysztof Żółtowski – Prowadzi firmę handlowo-usługową. Fotograf amator. Przeważnie robi zdjęcia aparatem cyfrowym, ale gdy ma więcej czasu wybiera kliszę. Główne tematy to architektura i krajobraz. Skarbnik Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne.

One Thought to “Torunianki. Wystawa fotograficzna”

  1. Mariola

    Piękne zdjęcia, fajna wystawa, ale!!!
    Nie do końca informacja podana pod zdjęciem jest poprawna, tzn. Uśmiechnięta Danusia jest tylko byłą pracownicą a nie właścicielką.

Leave a Comment