Protest, proteścik, KOD kłania się nisko Rydzykowi

Po ponad rocznej działalności, KOD-Toruń zdecydowało się wreszcie urządzić pikietę pod siedzibą Radia Maryja. Do zdarzenia doszło w sobotę 4 lutego w Toruniu, pod siedzibą wspomnianej stacji radiowej. Pojawił się tam Jarosław Kaczyński i miał się pojawić Antoni Macierewicz z odczytami. Czy Macierewicz się zjawił? Nie wiadomo. Czy to w ogóle obchodziło protestujących-witających?

Piotr Sobieski:
Fot. Archiwum

Trudno pojąć skąd ta nagła decyzja, aby wejść w drogę Rydzykowi. Przez rok działacze toruńscy omijali dużym łukiem zarówno temat protestu przeciw Redemptorystom, jak i miejsce, w którym znajduje się Radio Maryja. Woleli jeździć do Warszawy. A tu, pod nosem – nigdy! Nawet wtedy, gdy przebywająca w Toruniu na zaproszenie KOD-u niepokorna Klaudia Jachira, powiesiła na płocie kukłę Jarosława Kaczyńskiego, wzbudzając złość i ataki prawicy, KOD-erzy toruńscy coś burknęli, że protestują, i to dopiero po trzech dniach. Ale burknęli tak jakoś niemrawo. No cóż, Jachira wyjechała, Rydzyk został.

Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że chodziło w tą sobotę o protest. Jak czytamy na stronie toruńskiego KOD-u, chodziło o „powitanie Gościa” (pisownia oryginalna). Żaden protest. Żadne „wyPiSdalać”. Żadne skandowanie niepoprawnych haseł a już w żadnym wypadku brzydkich słów – np.  „Spieprzaj dziadu”. Tej klasyki w Toruniu nie uznają. Nie do pomyślenia są ekscesy z blokowaniem wjazdu czy wyjazdu.

Żołnierze (fot. Pixabay.com)

„Gościa witało” raptem dwadzieścia osób na krzyż i jak się okazuje była to „mocna grupa toruńska wspierana przez przyjaciół z Bydgoszczy”. A gdzie przyjaciele ze Świecia, Chełmna, Inowrocławia i innych, podobno bardzo aktywnych grup terenowych? Czyżby „jedni murarze a drudzy żołnierze”? Murarze z Zarządu wylecieli i na razie się gniewają. Przejdzie im… To jednak nie przeszkadza wypisywać na Facebooku „KOD łączy, nie dzieli”. Zapewne najbardziej KOD w Kujawsko-Pomorskiem. Ktoś w to jeszcze wierzy?

Tak czy inaczej, to żaden protest, a raczej delegacja powitalna, taka w stylu „nie drażnić Rydzyka”, spointowana, na wspomnianych stronach KOD-u kujawsko-pomorskiego, czymś, co trudno zrozumieć:

Ufamy, że wszędzie gdzie się pojawi Wolni Obywatele zawsze będą czekać i nawet jeśli nie witają chlebem i solą to zostawiają ślad w Jego pamięci. (pisownia oryginalna)

W końcu jaki protest, taki bełkot.

Leave a Comment