MORE

„Pierwszym narzędziem, którego użył człowiek,
był drugi człowiek.”
                                                                         cytat z filmu „More/Daha”

 

Agnieszka Rusocka-Malinowska

Na toruńskim niepokornym Festiwalu TOFIFEST nie mogło zabraknąć filmu poruszającego kwestię migracji ludności z Syrii do Europy. Takim filmem jest dzieło Onura Saylaka „More/Daha”. Reżyser problematykę napływu syryjskich obywateli do świata zachodniego wykorzystał jako tło, do głównego wątku, degeneracji młodego i wrażliwego człowieka.

MORE - Echa Społeczne
Kadr z filmu

Akcja filmu rozgrywa się w Turcji na wybrzeżu Morza Egejskiego. Mieszka tam, wraz z ojcem, czternastoletni Gaza. Ojciec trudni się nielegalnym przerzutem uchodźców do Europy. Chce, aby syn stał się taki jak on. Odradza mu kontynuację nauki w Stambule. Początkowo Gaza bez oporów pomaga ojcu w przemycie, traktując ten sposób zarabiania na życie jak zwyczajne zajęcie. Gdy ginie dziewięcioletni chłopiec, Gaza zaczyna widzieć drugą, mroczną stronę procederu. Sytuacja komplikuje się, gdy w chłopaku budzi się pierwsze uczucie. Obdarza nim jednej z kobiet, pozostających pod nadzorem ojca.

Życie z despotycznym rodzicem w warunkach dalekich od sielanki oraz brak możliwości uniezależnienia się od niego stopniowo wyzwala w Gazie najgorsze instynkty.

Film jest reżyserskim debiutem tureckiego aktora Onura Saylaka.

Obsada: Hayat Van Eck, Ahmet Mümtaz Taylan, Turgut Tunçalp, Tankut Yιldιz, Tuba Büyüküstün.

 

Leave a Comment