60 lat Traktatów Rzymskich

Ważne jest, by pamiętać o naszych korzeniach. Po tragicznych skutkach drugiej wojny światowej traktaty rzymskie były kluczowym porozumieniem pomiędzy naszymi sześcioma krajami, które połączyło ich los poprzez Europejską Wspólnotę Gospodarczą. W 60-tą rocznicę podpisania traktatów spoglądamy wstecz na to, jak traktaty stały się fundamentami dla Europy i jej konstrukcji, czyli czego broni Parlament Europejski.

W sobotę 25 marca 2015 r. liderzy Parlamentu Europejskiego wzięli udział w obchodach 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Ceremonia odbyła się w Rzymie, gdzie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wygłosił przemówienie a także podpisał w imieniu Parlamentu Europejskiego Deklarację Rzymską. Podczas  konferencji prasowej, udział wzięli przewodniczący 4 unijnych instytucji.

Podczas ceremonii, która odbyła się we wtorek 21 marca w Parlamencie Europejskim, Przewodniczący Antonio Tajani podkreślił, że rocznica podpisania Traktów Rzymskich powinna być okazją do zbliżenia Unii do obywateli, do refleksji nad osiągnięciami zjednoczonej Europy, a także do zastanowienia się nad jej przyszłością.

W trakcie lutowej sesji plenarnej członkowie Parlamentu Europejskiego przyjęli trzy sprawozdania dotyczące przyszłości Unii Europejskiej. Podczas marcowej sesji w Strasburgu, europosłowie dyskutowali również na temat 5 scenariuszy przedstawionych przez Komisję Europejską w Białej Księdze ws. Przyszłości Europy.

(Redakcja na podst. materiałów prasowych PE)

Leave a Comment