Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciwko łamaniu prawa prasowego

Interwencja policji [Fot. Sandra Wilk/Facebook]

Towarzystwo Dziennikarskie wydało oświadczenie w sprawie policyjnej interwencji wobec dziennikarki Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video-KOD, Marcie Bogdanowicz.

 

Wydarzenie miało miejsce 15 sierpnia, podczas odbywającego się na Nowym Świecie w Warszawie, Świątecznego Pikniku Antyfaszystowskiego, zorganizowanego przez Obywateli RP. Marta Bogdanowicz w chwili, gdy dokumentowała to wydarzenie, została bezprawnie siłą wyprowadzona przez funkcjonariuszy policji. Miała przy sobie widoczną i czytelną legitymację prasową. Dziennikarka była przez ponad 45 minut przetrzymywana w kordonie policji, pod pretekstem spisania danych, co jest ograniczeniem wolności  obywatela i swobody działania mediów. Marta Bogdanowicz jest doskonale znana warszawskim policjantom. Od kilku lat filmuje i fotografuje przebieg demonstracji w Warszawie i w Polsce. 

W oświadczeniu Towarzystwa Dziennikarskiego czytamy:

Działanie policji, było sprzeczne z artykułem 43 prawa prasowego , który mówi: „Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia karze wolności do lat 3”.

Zatrzymanie Marty Bogdanowicz świadczy o niepokojącym zwrocie w polityce dotyczącej wolności mediów. Towarzystwo Dziennikarskie domaga się przestrzegania prawa i transparentności życia publicznego, a także tego, aby kierownictwo MSW zapewniło w przyszłości swobodę działania mediów, podczas wszelkich zgromadzeń publicznych. Rola policji powinna polegać na obronie prawa a nie na jego łamaniu przez podległych funkcjonariuszy.  

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego otrzymali: Mariusz Kamiński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Generalny Inspektor Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji, Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Warszawski Strajk Kobiet zapowiedział na poniedziałek 18 sierpnia pikietę w obronie wolnych mediów. Rozpocznie się ona o godz. 10:00 pod Prokuraturą Okręgową w Warszawie, przy ul. Chocimskiej 28. Zostanie wówczas złożone zawiadomienia do Prokuratury w powyższej sprawie. 

Redakcja

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *