Tamara Olszewska: Moja Niepodległa

Moja Niepodległa to powrót do kraju Józefa Piłsudskiego, by chwycić w swoje ręce odbudowę Państwa Polskiego. To Roman Dmowski, sygnatariusz Traktatu Wersalskiego, walczący o uznanie Polski na konferencji paryskiej 1919 r. To Gabriel Narutowicz, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński.

Moja Niepodległa znaczona jest grobami powstańców Warszawy, bohaterów Powstania Wielkopolskiego i powstań śląskich, mogiłami bezimiennych ofiar ludzkiej nienawiści, nacjonalizmy, nazizmu. To Katyń, ofiary Syberii, zbrodnia w Jedwabnem, pogrom kielecki.

Moja Niepodległa to Czerwiec 1956, Marzec 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, Radomski Czerwiec 1976, Solidarność 1980.

Moja Niepodległa to Lech Wałęsa, Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, profesor Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki, Henryka Krzywonos, Władek Frasyniuk. To Krystyna Stachowiak, Krzysztof Stasiewski, Marian Dźwinel i cała rzesza tych wspaniałych, którzy pozostali wierni wolności, nie sprzedali się za mamonę i władzę.

Moja Niepodległa to piękno polskich Kaszub, familoki polskiego Śląska, jeziora polskich Mazur, trudne losy polskiej Warmii. To „akcja Wisła”, Łemkowie, polscy Tatarzy, polscy Żydzi, Rosjanie, Białorusini, Niemcy. Obywatele polscy różnej narodowości, pochodzenia, wyznania, rasy.

Moja Niepodległa nie potrzebuje wielkich słów. Nie chce, by dzisiaj za nią umierać, szukać wyimaginowanego wroga, pokazywać swoją miłość tylko w marszach i głoszeniu pełnych fobii, haseł. Z przerażeniem patrzy na wybuchające race, udawany patriotyzm, agresję i narastającą nienawiść.

Moja Niepodległa chce być bezpiecznym domem dla każdego.

Kocham moją Niepodległą  za wierzby płaczące, bocianie gniazda, szum fal Bałtyku, górskie szczyty, lasy i pola. Tyle mi daje, a ja…łapię pełnymi garściami jej polskość i wciąż jestem tak bardzo nienasycona. Wciąż jej głodna.

Wczytana w moją Niepodległa każdym dniem, każdą chwilą życia, jestem jej wdzięczna za całe dobro i zło, za radość i smutek, wiarę i niewiarę.

To jest moja Niepodległa, moje prawo by wtulić się w Nią i czuć, że Ona beze mnie, a ja bez Niej, nie istniejemy.

To jest moja Polska!

Tamara Olszewska

Leave a Comment