„Szatan kazał tańczyć”, kobiece kino na festiwalu TOFIFEST

W Toruniu trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Jak stwierdził Piotr Cołbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego: „By móc w Toruniu pokazać swój film, trzeba mieć coś do powiedzenia, a przynajmniej zadawać pytania. Te najważniejsze.”

Agnieszka Rusocka-Malinowska:

Jednym z obrazów pokazanych na TOFIFEST jest film Katarzyny Rosłaniec „Szatan kazał tańczyć”. Młoda, niespełna trzydziestoletnia, reżyserka zasłynęła w 2009 r. filmem „Galerianki”, w którym poruszyła problem młodocianych, nastoletnich dziewcząt, uprawiających seks z obcymi mężczyznami w zamian za zakupy w modnych galeriach handlowych. W „Szatanie…” Rosłaniec wciąż trzyma się tematyki problemów młodych kobiet, choć tym razem bohaterką nie jest podlotek ale młoda kobieta.

Szatan kazał tańczyć - Echa SpołeczneDwudziestokilkuletnia Karolina wpadła w sidła własnego sukcesu. Jej debiutancka powieść stała się międzynarodowym bestsellerem, więc Karolina podróżuje, udziela wywiadów. Pomimo problemów zdrowotnych z sercem żyje szybko i intensywnie. Gdy po jednym z imprezowych wieczorów budzi się po raz kolejny w szpitalu, lekarzowi mówi że jest zachłanna. Choroba nie motywuje jej do zmian w życiu. Seks, narkotyki, romanse nie dają jej satysfakcji, prowadzą do nudy.

Klimat scen w filmie zmienia się jak w kalejdoskopie. Widzimy bohaterkę w otoczeniu rodziny, wyciszoną, nawet jej niesforna fryzura robi wrażenie przygładzonej. Za chwilę jest już w ramionach kochanka w scenie erotycznej, pokazanej z pornograficzną dokładnością.

Na uwagę zasługuje brawurowa gra Magdaleny Berus, odtwórczyni głównej roli. Rola ta nie wydaje się być łatwa….

W filmie zagrali: Magdalena Berus, Tygo Gernandt, Hanna Koczewska, Marta Nieradkiewicz, Łukasz Simlat, Danuta Stenka, Tomasz Tyndyk.

Leave a Comment