Święto Wolności i Solidarności 2019

Od 1 czerwca w Gdańsku trwa Święto Wolności i Solidarności ku upamiętnieniu 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów po II w.ś. w naszym kraju. Dyskusje, spotkania, filmy, panele, spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń, strefa społeczna, w której, edukacja, demokracja, wolność wypowiedzi, dużo więcej.  Uroczystości potrwają do 11 czerwca, każdy ma zatem szansę aby przyjechać do Gdańska i odetchnąć pełną piersią wiatrem od morza.

To ten wiatr, wiatr od morza, przynosił nam zawsze nadzieję. W 1989 r. przyniósł wolność, którą udało się odzyskać w pokojowy sposób. Tego stylu zazdrościł nam cały świat. Oto Polacy, romantycy, którzy zawsze szli z szabelką na krwawą rzeź, umierali bezprzykładnie w przegranej sprawie, z powstania na powstanie pogarszali własny los, zadziwili świat tym, co nie miało prawa się zdarzyć. Jacek Merkel, uczestnik tamtych dni, podkreśla, że przyszedł moment na podsumowanie tamtych wydarzeń bez emocji i bezstronnie. Powiedział, że przy okrągłym stole „zawarto pokój” w powstaniu, toczącym się jawnie od sierpnia ’81 roku. Zwrócił również uwagę, o czym nie chcemy pamiętać, że do zawarcia porozumienia przy okrągłym stole, potrzebne były dwie strony.

Solidarność sama ze sobą nie mogła zawrzeć pokoju!

Z wystąpienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego w telewizji, po wprowadzeniu stanu wojennego, pamiętam do dziś najlepiej jego słowa „osądzi mnie historia”. Czy emocje są dziś jeszcze zbyt silne, aby oddać mu to, co było złe i podłe, bo stan wojenny był zły i podły, ale nie krwawy, czy jeszcze trzeba poczekać kilka, a może kilkadziesiąt lat na, „osąd historii”. Dziś, trzydzieści lat po czerwcu ’89 nie wolno zapominać, że generał Jaruzelski gwarantował, ze strony rządowej, dotrzymanie umów okrągłostołowych, a także pamiętać trzeba to, że obie strony nie miały innego wyjścia, jak tylko się dogadać. Alternatywą była krew. Ściana.

Było trzech wielkich bohaterów tamtych czasów, według Jacka Merkela: Papież, Lech Wałęsa i gen. Wojciech Jaruzelski. Czy można się z tym zgodzić?

Mamy wolność, mamy Polskę, rządzimy się, jak chcemy, źle lub dobrze – mówi Merkel. Nikt inny nie będzie ponosił konsekwencji naszych złych, czy dobrych decyzji. Tylko my. 

Święto Wolności i Solidarności, Gdańsk, 2 czerwca 2019

Leave a Comment