RuleOfLaw.pl. Powstał anglojęzyczny portal o praworządności w Polsce

Rule of Law in Poland to wspólna inicjatywa organizacji pozarządowych, monitorujących proces obniżania standardów państwa prawa w Polsce: Archiwum Osiatyńskiego (program Fundacji Kontroli Obywatelskiej OKO, wydawcy OKO.press), Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Będziemy dostarczać aktualnych, rzetelnych informacji i analiz na temat ataku na rządy prawa w Polsce – deklarują twórcy portalu.

Większość parlamentarna, która sprawuje w Polsce władzę od 2015 roku, po wygraniu wyborów rozpoczęła przejmowanie politycznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. W orbicie jej działań znalazły się kluczowe instytucje państwa prawa: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa, sądy powszechne i prokuratura. Władza stosuje też środki nacisku wobec sędziów i prokuratorów.

Mamy świadomość, jak ważne jest rzetelne informowanie zagranicy o tym procesie i jego konsekwencjach. Po pierwsze, ponieważ uwaga zagranicy może zmienić zachowanie rządzących w Polsce. Po drugie, ponieważ atak na praworządność w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej wpływa na całą Europę.

W zespole „Rule Of Law” są prawnicy, dziennikarze i analitycy, którzy na co dzień piszą i komentują dla odbiorców w Polsce, m.in Adam Bodnar, Maria Pankowska, Tomasz Tadeusz Koncewicz, Małgorzata Szuleka, Maria Ejchatr-Dubois. Treści dotyczące zmian ustrojowych, niezależności sądownictwa, niezawisłości sędziów i sytuacji prokuratorów, zgodności zmian w wymiarze sprawiedliwości z Konstytucją i standardami europejskim i międzynarodowym są dostępna dla odbiorców, którzy nie czytają po polsku. Twórcy serwisu mają nadzieję, że zagraniczni obserwatorzy zyskają nowe źródło informacji i analiz wysokiej jakości. A dzięki temu będą lepiej informować o sytuacji w Polsce.

Oprócz portalu  RuleOfLaw.pl powstały również profile w mediach społecznościowych, na Facebooku i Twitterze. Posty znaleźć można pod hasztagiem: #RuleOfLawPL.

Na podst. informacji prasowej Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Piotr Sobieski

Leave a Comment