Profesor Bartoszewski prywatnie. Spotkanie z Michałem Komarem w Bydgoszczy

Michał Komar, przyjaciel profesora Władysława Bartoszewskiego, przyjedzie do Bydgoszczy 19 lutego, na zaproszenie Stowarzyszenia Ster na Demokrację. Rozmowę z gościem poprowadzi bydgoska dziennikarka Małgorzata Maniszewska. Spotkanie ma charakter otwarty.

Michał Komar (L) i Władysław Bartoszewski (P) (Fot. Wikipedia)

Ster na Demokrację zaprasza w rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego, 19.02.2017 r. o godz. 17:00, do sali Wrzosowej hotelu Brda w Bydgoszczy, przy ul. Dworcowej 94.

Podczas spotkania bydgoszczanie usłyszą szczegółowe informacje na temat „Budowy pomnika – Ławeczki prof. Władysława Bartoszewskiego” w Bydgoszczy. Społeczny Komitet, który jest inicjatorem upamiętnienia tego wielkiego człowieka, zawiązał się 27.01.2017 r. Inicjatywie patronuje kilka znanych osobistości. „Profesor Władysław Bartoszewski całym swoim życiem, dorobkiem naukowym i publicystycznym, oddaniem Polsce, a także dystansem do siebie, zasłużył na naszą pamięć i szacunek” – twierdzą założyciele.

 

Stanisław Lem (L) i Władysław Bartoszewski (P) (Fot. Facebook)

– Znaleźliśmy się kiedyś ze Stanisławem Lemem, w jednym hotelu w Austrii, z gośćmi konferencji, organizowanej przez Aspen Institute – mówi Bartoszewski. – Schodzimy na dół, a tam szykują bankiet, jakieś góry jedzenia, a na szczycie jednej z piramid – ananas. – Patrz – mówię do Lema – lewacy, a będą się ananasami objadać.
– Będą albo i nie będą – burczy na to Staszek i patrzy na mnie porozumiewawczo. A potem szybko otwiera drzwi, a ja ziuuu ananasa pod płaszcz i za Staszkiem chodu do jego Mercedesa.

Michał Komar jest krytykiem literackim, dziennikarzem, i scenarzystą filmowym. Jest również profesorem w Collegium Civitas. Wydał liczne książki, w tym cykl wywiadów z Władysławem Bartoszewskim: „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”, „Władysław Bartoszewski. Mimo wszystko”, „Środowisko naturalne. Korzenie”, „Pod prąd. Moje środowisko niepokorne 1945-55”, „Wiosna jesienią. Październik ’56”, „Bóg, honor, obczyzna”, „Przyjaciele znad Jordanu i Tamizy”, „Kryptonim „Bonza”: Życie jednoznacznie podwójne”.

Echa Społeczne objęły patronat medialny nad spotkaniem z Michałem Komarem.

(Materiały nadesłane/Redakcja)

Leave a Comment