Prasówka tygodniówka (23.12 – 29.12.2019)

Fot: AndyLeungHK/Pixabay

Po co nam Szopka Noworoczna w reżimówce, jak mamy ją od kilku już lat, na co dzień? Nowy gatunek, Homo PiSsus, zalicza wtopę za wtopą, demoluje demokrację, nie ukrywa nawet swojej pazerności na kasę, władzę, stanowiska, a naród radośnie i ochoczo robi za klakierów w tej szopce. Kiepscy aktorzy, jeszcze gorsi statyści, reżyser do kitu, scenariusz jak z brazylijskiej telenoweli… podoba się ta szopka?

1. W MSWiA działa tajna komórka pod nazwą Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Teoretycznie zajmuje się ona wykrywaniem nadużyć służb zanim wypłyną one na światło dzienne. W praktyce jednak inwigiluje dziennikarzy czy szefów służb po aferze taśmowej.  Ma też uprawienia do podsłuchiwania i śledzenia funkcjonariuszy, decydowania o awansach policjantów na wyższy stopień, przyznawania nagród i odznaczeń. Kolejna komórka do walki z niewygodnymi i zbyt mało uległymi. Po sędziach przyszedł czas i na służby, bo w końcu  demokracja w wersji PiS musi zwyciężyć.

2. Kowalski to taki sobie narodowiec, który od lat próbuje się gdzieś przykleić, ale jakoś mu to nie wychodzi. Nawet koledzy narodowcy się z nim nie dogadują, a jednak zabłysło dla niego zielone światełko i spotkał się ostatnio z  Antonim Macierewiczem. Panowie sobie pogadali na temat aktualnych zagrożeń dla Państwa i Narodu Polskiego, postanowili skoordynować działania zaradcze i ponoć było miło i przyjemnie. Jak człowiek sobie pomyśli, co taki Macierewicz z takim Kowalskim mogą wymyślić, to aż strach się bać.

3. Duda ochoczo podpisał ustawę, która zmienia Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy. No i problem z trzynastkami wraz z  kosztami ich obsługi, a także rentą socjalną i zasiłkiem pogrzebowym, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną, rozwiązany. Weźmie się kasę z funduszu, a że osoby niepełnosprawne dostaną mniej, to żaden problem. Niech się cieszą, że w ogóle na coś się załapią.

4. Trzeba mieć niezłą fantazję, by oddać energetykę i inne spółki skarbu państwa w ręce historyka. Morawieckiemu przygotowanie zawodowe w niczym nie przeszkadza i wziął Sasina na ministra Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ten od razu okazał się bardzo robotny i już zatrudnił sobie 8 wiceministrów. Miało być mniej urzędników w administracji państwowej, a tymczasem mnożą się nam oni w tempie zawrotnym. Czy mi się tylko wydaje, czy rzeczywiście ktoś marnotrawi naszą, podatników, kasę?

5. Rydzyk pod lupą kanadyjskiego arcybiskupa Edmonton, Richarda Smitha. Jeśli potwierdzą się zarzuty o ksenofobiczne wypowiedzi Rydzka, jego wrogi stosunek do LGBT i nadmierne wtykanie się w politykę, wówczas będzie miał szlaban na głoszenie swoich kazań w parafiach Kanady, a co za tym idzie, nie będzie miał jak zbierać tam kasy na swoje fanaberie. Trzymam mocno kciuki, by Kościół w Kanadzie Rydzykowi nie odpuścił.

6. PiS uwielbia swoje sukcesy, więc śmiało może do nich doliczyć jeszcze jeden. Został pobity rekord w ilości odpadów sprowadzonych do Polski. W 2018 roku trafiło do nas 434,4 tys. ton! To my będziemy bulić jak za zboże za swoje śmieci, a tymczasem nasz kraj staje się śmietniskiem Europy? Czy ktoś tu widzi jakąś logikę? Nieważne, że my będziemy w tym syfie żyli, będziemy się nim truli, ważne że kasa na rozdawnictwo będzie. 


No i to byłoby dzisiaj na tyle. Mam nadzieję, że optymizm na przyszłość bucha, wiara w zamianę szopki na normalność w 2020 roku nie ustaje, a nadzieja wciąż trzyma nas przy życiu. Ahoj! Do poczytania w przyszłym roku. 

W tej kategorii

Leave a Comment