Prasówka tygodniówka (04.03 – 10.03.2019)

Polska się sypie, PiS szaleje, świat się kręci po swojemu i w swoim rytmie, a my wciąż debatujemy, kto wróg, a kto przyjaciel, kogo poprzeć, a komu dowalić… czyli wszystko w polskiej normie…

1. Jak się pozbyć niewygodnego sędziego, który na dodatek jest rzecznikiem „Iustitii”? Zlikwidować wydział, na czele którego stoi, proste, prawda? No i właśnie, wydział gospodarczy w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto, którym kieruje sędzia Bartłomiej Przymusiński, zostaje zlikwidowany. Bez podania przyczyn, bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Sędziego trzeba odstrzelić i to wystarczy…

2. Węgiel coraz bardziej w cenie, zapotrzebowanie na niego na dobrym poziomie, a jednak rentowność polskich kopalni woła o pomstę do nieba. Jak twierdzą eksperci, polskie górnictwo wykańczają koszty, m. in. wzrost wynagrodzenia, wypłata dodatków do pensji, coraz droższe opłaty za prąd. Tak więc, tam gdzie normalnie liczy się zyski, u nas się przejada i podlicza straty. Nic to, ważne że górnik zadowolony, a państwo siedzi na kasie, więc może pozwolić sobie na taki kaprys jak dbanie o nierentowne kopalnie.

3. Nie powiem, z niecierpliwością oczekiwałam, kiedy nowy, pisowski rzecznik Praw Dziecka, pokaże swoje pazurki. No i doczekałam się. Właśnie zjechał równo Deklarację LGBT, uważając że narusza ona prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi poglądami. Myślę, że facet nawet nie zapoznał się z treścią tej deklaracji i nie zauważył, kto jest jej adresatem. Uznał po prostu z marszu, że jest zła i tyle. Nie ma co, cofamy się w zastraszającym tempie do czasów, gdy czarne koty na rozdrożach, egzorcyści, zabobony, modlitwa na każdy problem. Ciekawe, kiedy zacznie się palenie na stosach.

4. Ela Podleśna, aktywistka antyfaszystowska, zamówiła w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze-Północ w Warszawie, intencję „za ofiary Burego, Ognia, Łupaszki, Wołyniaka – cywilów narodowości białoruskiej, ukraińskiej i żydowskiej, obywateli Polski”. Zapłaciła za nią, a tu niespodzianka. Treść intencji została zmieniona, a gdy pani Ela zwróciła na to uwagę, doszło do pyskówki i szarpaniny. Kobietę wyzwano, zmieszano z błotem, uznano za prowokatorkę. A wszystko to w imię miłosierdzia i prawdy bożej. To jest to prawdziwe oblicze polskiego kościoła.

5. Po spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z Komisją Europejską w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, poszedł między lud komunikat, że KE zatwierdziła przekop Mierzei. No i okazało się, że to kolejna bujda. Rzecznik KE Enrico Brivio biegusiem zaprzeczył, bo najpierw komisja musi dokładnie przeanalizować wszystkie dane, a dopiero potem wyda decyzję w tej sprawie. Jedno jest pewne, do tego czasu nieRząd powinien wstrzymać się z kontynuowaniem prac. Czy to zrobi?

6. Sędzia Mazur, przewodniczący pisowskiej KRS spóźnił się już w 112 przypadkach z napisaniem uzasadnień swoich wyroków. Ciekawe, co na to rzecznik dyscyplinarny, bo gdyby to chodziło o sędziego niepokornego, to już po 10 takich wpadkach, dostaliby zarzuty. No ale to swój, a swojemu wszystko się daruje.

7. Od ponad trzech lat wartką strugą płynie kasa dla kościoła i prawicowych stowarzyszeń. Do tego trendu dołączyła również fundacja KGHM. W minionym, 2018 roku, fundacja przekazała 18,5 mln zł tym, którzy sobie na kasę zasłużyli czyli …m. in. różnym parafiom, fundacji Wolność i Demokracja, upamiętniającej żołnierzy wyklętych. Oczywiście i dla ojczulka Rydzyka też coś się znalazło. Czyż można więc się dziwić, że kościół nie pozwoli uwalić swojej dojnej krowy jaką jest PiS i będzie bronił jej do ostatniej kropli krwi?

8. Prezes coraz bardziej gubi się w swoich kłamstwach. Gdy na jaw wyszło, że jego współpracownik, niejaki Kujda, był kapusiem, twierdził, że nic o tym nie wie. A jednak okazało się, że to za jego „premierowania” przeglądano teczkę owego Kujdy i nawet zamknięto ją pod klucz, choć nie było ku temu żadnych powodów. Prezes idzie jednak w zaparte, a ja oczywiście mu nie wierzę. A Wy?


Co za szczęście, że mam spory stos książek do poczytania, bo trzeba od czasu do czasu zrobić sobie wolne od polityki… żeby nie zwariować. Dobrej niedzieli Wam życzę ☺ Do poczytania za tydzień.

Tamara Olszewska

Leave a Comment