Powstanie Warszawskie. Dzień pięćdziesiąty czwarty – 23 września 1944 (sobota)

Agnieszka Rusocka-Malinowska

Walka zbrojna

Echa Społeczne - Wanda Gertz
Po lewej Wanda Gertz – od 23 września 1944 major Wojska Polskiego

Powstanie na Górnym Czerniakowie zakończyło się ciężkimi walkami. Żołnierze utracili punkt przy Wilanowskiej 1. Część oddziałów przeszło do Śródmieścia. 470 obrońców Czerniakowa dostało się do niewoli niemieckiej. 200 rannych żołnierzy „Akowców” i „Berlingowców” hitlerowcy powiesili na pasach transmisyjnych, pozostałych zapędzili na al. Szucha. Gen. Berling przystąpił wieczorem do ewakuacji żołnierzy z lewego brzegu Wisły.

Po upadku Czerniakowa Niemcy skupili ataki na Mokotowie.

Dowództwo AK wprowadziło dla żołnierzy-kobiet stopnie wojskowe. Zastąpiły one dotychczasowe stopnie funkcyjne.

Działalność informacyjna

Meldunki sytuacyjne:

„Oddziały węgierskie rozlokowane na południu odMokotowa okazują dużą życzliwość do ludności polskiej, ostrzegają i nie przeszkadzają w naszej akcji. Wśród własnych oddziałów w rejonach najcięższych walk spostrzega się przemęczenie, duch bojowy jednak bardzo dobry. Duży brakbroni i amunicji.”

Z meldunku sytuacyjnego komendanta Okręgu Warszawa AK

„Sytuacja żywnościowa krytyczna, mogą uratować tylko masowe zrzuty.”

Z meldunku sytuacyjnego dowódcy AK

Tego dnia ukazał się ostatni numer pisma Narodowych Sil Zbrojnych „Szaniec”.

„Dziennik Polski” i „Dziennik Żołnierza” poinformowały o nadaniu przebiegającemu przez Ankarę odcinkowi szosy nadadriatyckiej, zdobytej przez polskie wojsko nazwę ulica Warszawska – Warsaw Street.

Ze świata

Ambasadorzy Wielkiej Brytanii i USA w Moskwie zaapelowali do Stalina o udzielenie pomocy Powstańcom. Usłyszeli, że „Nikt nie może odnaleźć tego generała „Bora”. Nie wiemy, gdzie on jest. Widocznie wyjechał z Warszawy”. Stalin kłamał, gdyż w tym czasie w Śródmieściu przebywał radziecki oficer Iwan Kołos. Miał on wówczas za sobą rozmowy z dowództwem AL, Kierownictwem Połączonych Sił Zbrojnych AL, PAL i KB oraz  członkami Komendy Głównej AK, o czym na bieżąco informował rząd ZSRR drogą radiową.

Leave a Comment