Powstanie Warszawskie. Dzień czterdziesty trzeci – 12 września 1944 (wtorek)

Agnieszka Rusocka-Malinowska

Walka zbrojna

Echa Społeczne - Srodmiescie Pld
Powstańcy z plut. „Sikora”; Podwórze przy ul. Wiejskiej, Śródmieście Południowe; ok. 12 wrz. 1944 r.; fot.: Henryk Świercz, ps. „Świerszcz”

Niemcy próbowali zająć Solec na Górnym Czerniakowie. Gen. von dem Bach wstrzymał walki w pozostałych dzielnicach i skoncentrował siły aby zdławić Powstanie w kolejnej dzielnicy. Na północy, w Gazowni przy Ludnej walczyli żołnierze batalionu „Czata 49”. Wieczorem Niemcy zajęli odcinek od ul. Frascati do Książęcej. Powstańcy utracili punkt łączący Czerniaków ze Śródmieściem. W Śródmieściu narastało zagęszczenie ludności.

Gen. Bór-Komorowski meldował:

„Natarcie sowieckie w dużej skali na Pragę. Wydaje się, że ma powodzenie. Lotnictwo sowieckie ma przewagę. (..) Amunicji brak. Zachodzi obawa, że możemy tuż przed metą nie wytrzymać. Natomiast pomoc amunicyjna jest niezbędna.”

Działalność informacyjna, kulturalna

Ukazało się nowe pismo „Barykada”.

Ze świata

O Powstaniu Warszawskim coraz częściej mówiono za granicą. Do mediów brytyjskich dołączyła gazeta „Correio da Manha”, wydawana w Rio de Janeiro. Ukazał się w niej artykuł pt. „Tragiczne wołanie Warszawy” nawołujący do udzielenia pomocy walczącej stolicy Polski:

„Warszawa powinna otrzymać natychmiastową pomoc i to nie tylko w postaci broni, ale także w postaci moralnego poparcia przez twarde stanowisko wszystkich Narodów Zjednoczonych. Ofiara Warszawy nie może pójść na marne. Nagrodą za tę ofiarę będzie niepodległość Polski.”

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *