Ołeh Sencow wyjdzie na wolność? Wymiana więźniów między Rosją i Ukrainą

Ukraiński filmowiec Ołeh Sencow, więziony w Rosji, prawdopodobnie wyjdzie na wolność, w ramach wymiany więźniów. Informację tę podał w czwartek wieczorem (29.08.2019) portal Deutsche Welle. 

 

Żródłem informacji DW są rosyjskie agencje prasowe Interfax i Tass. W czwartek 29.08.2019, powołując się na moskiewski wymiar sprawiedliwości, podały one wiadomość, że Ołeh Sencow przewieziony został z kolonii karnej na Syberii do Moskwy. Ukraiński filmowiec przebywa obecnie w areszcie śledczym. Adwokat Sencowa podkreśla jednak, że nie został poinformowany o rzekomym przewiezieniu swojego klienta do Moskwy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził informację, udostępnioną z kolei przez deputowanego do ukraińskiego parlamentu Achtema Czyjhoza, że między Rosją i Ukrainą trwają rozmowy w sprawie wymiany więźniów. Nie wspomniał jednak o Sencowie. Achtem Czyjhoz podał termin wymiany na  30 sierpnia, zaznaczył jednak, że są to jedynie spekulacje.

Ołech Sencow ma 34 lata i jest więziony w Rosji. Został skazany na 20 lat kolonii karnej na Syberii, pod zarzutem „planowania aktów terrorystycznych” przeciwko Rosji z powodu faktycznego przejęcia przez nią władzy na Krymie.

Ołech Sencow w październiku 2018 r. został wyróżniony przez Parlament Europejski nagrodą im. Sacharowa, za wolność myśli. Więcej pisaliśmy o tym wydarzeniu w artykule z 12 grudnia 2018 r. pt. „Ołech Sencow nie mógł odebrać osobiście nagrody im. Sacharowa„.

Redakcja

 

Leave a Comment