Ołeh Sencow nie mógł odebrać osobiście nagrody im. Sacharowa

Był on reprezentowany w Strasburgu przez swoją kuzynkę Natalię Kaplan oraz swojego prawnika Dymitra Dinze w środę 12 grudnia 2018 r. Nagrodę wręczył im Przewodniczący Antonio Tajani, podczas ceremonii, w sali planarnej w Strasburgu, w południe.

Nagrodę im. Sacharowa Ołeh Sencow otrzymał w październiku 2018 r.

Ukraiński reżyser filmowy Ołeh Sencow otrzymał nagrodę im. Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za wolność myśli.

Ołeh Sencow, nie uczestniczył w ceremonii wręczenia nagrody, w środę, w południe, ponieważ  jest obecnie uwięziony w Rosji, skazany na 20 lat,  pod zarzutem “planowania aktów terrorystycznych” przeciwko Rosji z powodu faktycznego przejęcia przez nią władzy na Krymie.

Wręczając nagrodę Przewodniczący powiedział: „Strajk głodowy Sencowa i z odwagą publicznie głoszone poglądy uczyniły z niego symbol walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie”

Stwierdzając, że nagroda przyznana została w momencie poważnych napięć pomiędzy a Ukrainą, Tajani wezwał do deeskalacji sytuacji i potwierdził swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy.

Przewodniczący Tajani wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Sencowa i wszystkich innych nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy w Rosji i na Półwyspie Krymskim, a także innych uwięzionych laureatów:

Nagroda im. Sacharowa to nie tylko nagroda. To zobowiązanie. A my wspieramy naszych laureatów.

Przyjmując nagrodę Natalia Kaplan w bardzo żywy sposób opisała  wczesne życie oraz działania laureata podczas aneksji Krymu, a następnie tortury oraz bicie, przez które przeszedł, kiedy został aresztowany i skazany za rzeczy, których nigdy nie popełnił.

Ołeh jest osobą, która nie może się poddać i po prostu spokojnie siedzieć. Z natury jest bojownikiem.

Na zakończenie przeczytała wiadomość od samego Olega, która zaczęła się od słów:

Nie mogę być obecny, ale słychać moje słowa. Nawet jeśli ktoś inny je wypowiada, słowa są głównym narzędziem człowieka i często jego jedynym narzędziem, zwłaszcza gdy wszystko inne zostało…

Leave a Comment