Obywatele RP Bydgoszcz: Prowokacja w Żninie

W dniu dzisiejszym tj. 4 sierpnia 2018 roku Obywatele RP zagościli w pięknym Żninie na placyku Lewandowskiego/700-lecia ze swoją pikietą informacyjno-edukacyjną, w godzinach 11.00-13:30. Odbiór społeczny był jak zawsze różny, przeważały jednak dobre emocje, sporo było słów wsparcia i gestów poparcia. 

Od 2 lat organizujemy pikiety, jednak po raz pierwszy przyszło nam ją kończyć na zeznaniach na policji. Od samego początku,  jeden niezadowolony mieszkaniec Żnina próbował zakłócić spokój pokojowej i legalnej demonstracji. Funkcjonariusze policji na chwilę zdołali przekonać pana, żeby się nie awanturował, ale ten po jakiejś chwili przyjechał swoim samochodem, zaparkował na przejściu dla pieszych i ponownie wszczął awanturę. Używał wyzwisk, obelżywych słów i gestykulując próbował nas sprowokować. Po chwili do krewkiego pana dołączył drugi niezadowolony i wówczas zaczęło robić się niebezpiecznie.

Fot: Facebook

W momencie kiedy Bartek chciał zrobić zdjęcie źle zaparkowanego samochodu, pan nr 1 zaczął szarpać aparat fotograficzny. Ten uległ uszkodzeniu. Gdy napastnik zdał sobie sprawę, że go poniosły nerwy, chciał uciec. Wsiadł do samochodu i próbował odjechać. Bartek i Darek starali się mu to uniemożliwić do czasu przyjazdu policji.

W tym czasie uaktywnił się pan nr 2. Zaczął nagrywać całe zdarzenie i podżegać do rozjechanie blokujących samochód pana nr 1, Bartka i Darka. Ci odsunęli się a ten spokojnie odjechał. Jednak to nie koniec akcji-prowokacji. Pan nr 1 wrócił pieszo i z umówionego z panem nr 2 miejsca, z oddalenia, przyglądali się rozwojowi sytuacji.

Po chwili zjawił się patrol policji, któremu zgłosiliśmy zakłócenie legalnej manifestacji i wskazaliśmy sprawców, którzy nawet nie próbowali się oddalić. Policja wysłuchała naszych relacji i poszła wylegitymować delikwentów. Po upewnieniu się, że zostało dokonane zniszczenie mienia (aparat fotograficzny Bartka) i zakłócenie pikiety, policja postanowiła zabrać obu panów na komisariat. Nas również poproszono o zjawienie się tam po zakończeniu pikiety, celem złożenia zeznań.

Na komisariacie potwierdziliśmy nasze zarzuty wobec obu panów. Mają zostać ukarani w postępowaniu mandatowym. Bartek potwierdził zniszczenie mienia, odstępując chwilowo od wniesienia wniosku o ukaranie pana nr 1 , do czasu uzyskania ekspertyzy specjalisty, co do rozmiaru uszkodzeń aparatu. Będzie ona miała kluczowe znaczenie przy składaniu wniosku, bądź to o wykroczenie z kodeksu wykroczeń, bądź o przestępstwo z kodeksu karnego, zależnie od rozmiaru szkody. Policja potwierdziła, że zdyscyplinuje mandatowo obu panów. Będziemy to kontrolować.

Dowiedzieliśmy się również o nielegalnych praktykach stosowanych wobec jednego z kandydatów na stanowisko burmistrza, o nękaniu, prześladowaniu i zastraszaniu nawet rodziny kandydata. Za mało wiemy jeszcze na ten temat ale będziemy trzymali rękę na pulsie. Nie wiemy, z jakiej opcji politycznej jest ten kandydat, ale niezależnie od tego takie praktyki są nie dopuszczalne i z całą mocą muszą być piętnowane. Nie ma naszego przyzwolenia na takie rzeczy.

Obywatele RP Bydgoszcz

Wpis i fotografie pochodzą z oficjalnego fanpeage’a Obywatele RP Bydgoszcz na Facebooku. Redakcja dziękuję za zgodę na opublikowanie tych materiałów w portalu „Echa Społeczne”.

Leave a Comment