Marsz Niepodległości na Ochocie

Agnieszka Rusocka-Malinowska:

Zapytałam przypadkowych uczestników o to, dlaczego idą akurat w tym marszu, choć tym razem był duży wybór uroczystości. Jedna z pań powiedziała, że zawsze uczestniczy w marszach KOD-u (…).Młoda kobieta (…), że jest tutaj, bo jest to jedyny marsz dla wolności i niepodległości (…). Inny uczestnik powiedział, że nie akceptuje marszy tak zwanych prawdziwych Polaków.

11 listopada my, Polacy obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Święto, które od kilku lat kojarzyło się z warszawskim Marszem Niepodległości, organizowanym przez środowiska skrajnie prawicowe, w tym roku doczekało się większej liczby demonstracji. Jednym z nich był marsz pod hasłem „KOD Niepodległości”, zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji.

Echa Społeczne - KOD Niepodległości
Tłum idący ulicami Ochoty (fot. Andrzej Szuliński)

Tym razem działacze i sympatycy KOD-u przeszli ulicami Ochoty, „dzielnicy, która powstawała w dwudziestoleciu międzywojennym, dzięki temu, że prawdziwi patrioci chcieli budować swój kraj”. Marsz wyruszył z Placu Narutowicza – „prezydenta, który symbolizuje prawość, zdolność do współpracy, kompetencję, (…) którego tragiczna śmierć jest przestrogą, że fanatyzm prowadzi do nieszczęścia”. Zakończył się na Polach Mokotowskich. „gdzie odbywała się znaczna część uroczystości pogrzebowych marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Echa Społeczne - Przydent Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (fot. Andrzej Szuliński)

W uroczystości uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele opozycji demokratycznej: Grzegorz Schetyna i politycy Platformy Obywatelskiej, Ryszard Petru i Nowoczesna, Barbara Nowacka. Było widać również flagi Partii Zielonych.

Zapytałam przypadkowych uczestników o to, dlaczego idą akurat w tym marszu, choć tym razem był duży wybór uroczystości. Jedna z pań powiedziała, że zawsze uczestniczy w marszach KOD-u, więc i tym razem wybrała tę demonstrację. Ma nadzieję, że w pozostałych marszach też idą patrioci ale każdy ma prawo być tam, gdzie chce. Młoda kobieta powiedziała lekko łamiącą się polszczyzną, że jest tutaj, bo jest to jedyny marsz dla wolności i niepodległości. Według niej ci, którzy popierają PiS są nerwowi i wszystkich nienawidzą. Okazało się, że jest pół-Francuzką. Inny uczestnik powiedział, że nie akceptuje marszy, tak zwanych, prawdziwych Polaków. Nie jest miłośnikiem KOD-u, ale też nie jest nacjonalistą, i uważa, że należy szanować różnorodność i poglądy innych ludzi. Nie zgadza się z tym, co się dzieje z Trybunałem Konstytucyjnym oraz z wypowiedziami ministra Błaszczaka o prowokacjach.

Echa Społeczne - KOD-kapela
KOD-Kapela (fot. Andrzej Szuliński)

KOD-erzy demonstrowali swoje poparcie dla lidera ruchu, skandując: „Idą z nami miasta, wioski a prowadzi nas Kijowski”. Sympatia działaczy ruchu do Kijowskiego uległa zachwianiu po tym, jak umieścił on na swoim profilu na Facebooku wizerunek Romana Dmowskiego – przedwojennego polityka, znanego ze swych nacjonalistycznych i radykalnych poglądów, autora hasła „Polska dla Polaków”.

Uroczystości zakończyły koncerty zespołów: Big Cyc i Oddziału Zamkniętego.

 

One Thought to “Marsz Niepodległości na Ochocie”

  1. Halszka

    Byłam uczestnikiem marszu KOD dla Niepodległości. Naszym celem było świętowanie rocznicy, bardzo ważnej rocznicy odzyskania niepodległości. My, kodowcy, jechaliśmy na ten marsz właśnie w tym celu: uczcić, świętować, radować się! I tak to było. Owszem, byliśmy zaczepiani na postojach podczas podróży z różnych stron Polski przez jakąś młodzież, nie wiem: ONR? MW? Napastliwi byli. Niektórych kodowców poszkodowali w czasie powrotów do miejsca zamieszkania (dochodziło do uszkodzeń samochodów). Nie jesteśmy chronieni przez policję ani żadne inne służby. SZKODA GADAĆ!

Leave a Comment