List otwarty działaczy opozycji PRL-u do Prezydenta Andrzeja Dudy

Czołowi działacze opozycji demokratycznej z lat 80. wystosowali list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyrażają w nim zaniepokojenie sposobem w jaki partia rządząca sprawuje władzę. Porównują ją do władzy komunistycznej. Powołując się na polską rację stanu zwracają się do Prezydenta aby ponad podziałami politycznymi nadał sporom „cywilizowane ramy”.

Echa Spoleczne - palac-prezydencki
Pałac Prezydencki, 2016 r.; fot. A. Rusocka-Malinowska

Sygnatariusze listu wskazują retorykę stosowaną przez w partię Jarosława Kaczyńskiego. Oburzają się z powodu nazywania ludzi o odmiennych poglądach, oderwanymi od koryta komunistami i złodziejami z genem zdrady, wewnętrznymi wrogami, wynoszącymi na zewnątrz sprawy Polski. Język ten jest  podobny do tego z czasów PRL-u. Na metody rodem z poprzedniego ustroju wyglądają również posunięcia rządu: atak na Trybunał Konstytucyjny, dążenie do ograniczenia niezawisłości sędziów i prokuratorów, czystki w mediach publicznych, obsadzanie kluczowych stanowisk w spółkach skarbu państwa osobami, „których jedyną cechą jest podległość partyjnemu bossowi”. Wytykają także używanie historii do własnej propagandy. Opozycjoniści lat 80. wprost nazywają kraj, który buduje PiS, „PRL-bis”.

W liście pojawiły się zarzuty do samego Prezydenta. Chodzi o pogardliwe określenie rządzących po 1989 roku mianem „teoretycznie nie zdrajcy”, uniewinnienie Mariusza Kamińskiego w czasie trwania procesu sądowego, przed ogłoszeniem wyroku, pośpieszne podpisywanie ustaw, z pominięciem konsultacji społecznych, brak reakcji na pobicie uczestników państwowej uroczystości czy na „kuriozalne wywiady ministra spraw zagranicznych i rażące prymitywną retoryką jego wypowiedzi”, która przeszkadza w „Realizacji strategicznych celów polskiej polityki zagranicznej, za którą [Prezydent]  jest współodpowiedzialny”.

List otwarty podpisali uczestnicy demokratycznej opozycji w PRL-u, działacze „Solidarności”:

Konrad Bieliński
Jerzy Borowczak
Jan Ciesielski
Józef Duriasz
Halina Flis-Kuczyńska
Władysław Frasyniuk
Stanisław Handzik
Ewa Hałuszko
Stanisław Huskowski
Zbigniew Janas
Tadeusz Jedynak
Jan Kofman
Henryka Krzywonos-Strycharska
Bogdan Lis
Jan Lityński
Waldemar Kuczyński
Krzysztof Łoziński
Andrzej Milczanowski
Ewa Milewicz
Piotr Niemczyk
Stefan Niesiołowski
Edward Nowak
Janusz Onyszkiewicz
Wojciech Onyszkiewicz
Józef Pinior
Krzysztof Pusz
Jan Rulewski
Ernest Skalski
Grażyna Staniszewska
Barbara Toruńczyk
Henryk Wujec
Ludwika Wujec

(arm)

Leave a Comment