Piotr Sobieski: II Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

My Obywatele

"Każdy, kto czuje się odpowiedzialny za Polskę i pracuje na rzecz demokracji, może przyjechać i porozmawiać z innymi o podobnych poglądach. Pokaż, jak działasz i zainspiruj się innymi!" - inspirują organizatorzy na stronie kord.org.pl.

...czyli kto?

5 stycznia w Warszawie już po raz drugi spotkają się przedstawiciele prodemokratycznych organizacji społecznych z całej Polski. Na Kongres przyjadą delegaci organizacji i grup nieformalnych, dla członków których ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego, demokratycznego i praworządnego. KORD jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą budować świeckie państwo, jest im bliska postawa proeuropejska i solidarność, którzy chcą się zaangażować w promocję powszechnego i odpowiedzialnego udziału w wyborach do PE.

Domagamy się przestrzegania wolności i praw, gwarantowanych przez traktaty międzynarodowe i Konstytucję RP. 

Ale padają nie tylko deklaracje… Aby mogło dojść do Kongresu potrzebne są środki na jego zorganizowanie. Chodzi tu o wynajęcie sal konferencyjnych. Koszty uczestnicy ponoszą wspólnie poprzez dobrowolne spłaty. „Zapraszamy wszystkich do wsparcia naszych działań organizacyjnych” – apelują organizatorzy – „robimy to przecież dla nas samych”. I się udało. Kongres będzie.

Po co i dlaczego?

Arizona Robert Hojda to pomysłodawca wypracowania metody  umożliwiającej współpracę organizacji prodemokratycznych i współorganizator Kongresu. Na swoim Facebooku pisze, że:

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych – to płaszczyzna porozumienia opozycyjnych ruchów obywatelskich, chcących mieć wpływ na nadchodzące wybory do Parlamentu UE oraz Parlamentu RP czyli realnie decydować o przyszłości Polski.

Spotkanie 5 stycznia ma służyć przełamaniu barier, burzeniu murów, które wyrosły między różnymi grupami opozycyjnymi, ma także sprowokować do rozmowy. Nie ma wątpliwości, że jest to możliwe, że możliwa jest wspólna praca na rzecz demokracji. Jak? Poprzez organizowanie zespołów zadaniowych, wypracowanie szybkich i skutecznych metod komunikacji w przyszłości oraz ustalenie zasad współpracy między opozycją chodnikową a parlamentarną – piszą organizatorzy na stronie Kongresu. Spotkanie w Warszawie ma wnieść również nową jakość w pracę opozycji chodnikowej. 

Nie może Cię tam zabraknąć!

prof. Roman Kuźniar

„Przed nami bardzo ważny rok. Zatrzymać podbój Polski mogą tylko wolni Polacy”

Agnieszka Holland

„Wyzwań jest tyle, że politycy nie dadzą sobie z tym sami rady. Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych będzie świetną okazją, żeby zastanowić się nad naszą przyszłością – nie tylko nad tym, jak wygrać ewentualnie wybory.” 

Waldemar Bukalski ze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji 

„Niesłychanie ważne jest dla nas to, że możemy działać razem. Chcesz żyć w wolnej Polsce – 5 stycznia musisz być z nami” 

Pierwsze spotkanie w ramach Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych odbyło się 9 września 2018 r. w Łodzi. Wśród gości byli m.in. działacze opozycji PRL: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Grażyna Staniszewska, Ludwika Wujec i Henryk Wujec; sędzia Waldemar Żurek i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień; samorządowcy, Dorota Stalińska, przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International, grupa delegatów z Opozycji Ulicznej z Czech. Przybyli także politycy: Główny jednak i najważniejszymi uczestnikami Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych byli i są przedstawiciele formalnych i nieformalnych grup opozycyjnych. Wydarzenie to podsumowała Ewa Krawczyk-Dębiec w artykule „KORD, czyli o sztuce rozmawiania”. A poniżej podcasty … 

Piotr Sobieski

Leave a Comment