Rok KOD-u w Kujawsko-Pomorskiem

Rok działalności Komitetu Obrony Demokracji na Kujawach i Pomorzu minął dokładnie 26 listopada 2016 r. Pierwsze spotkanie odbyło się w Toruniu w kawiarni „U Lenkiewicza” przy Rynku Staromiejskim. Przybyło na nie 14 osób, a zwołała je obecna Przewodnicząca Zarządu Regionalnego KOD KJP Aleksandra Solecka.

Po spotkaniu na FB pojawiła się taka oto notatka wraz ze zdjęciem, na którym są prawie wszyscy uczestnicy spotkania.

Echa Społeczne - 27 list. 2015 FB
Pełen tekst został napisany przez Dagmarę Chraplewską-Kołcz i dostępny jest po kliknięciu na zdjęcie

Części z tych osób nie ma już w KOD-zie kujawsko-pomorskim, co wydaje się być normalną koleją rzeczy. Są pośród nich jednak tacy, których działania zostały zmarginalizowane. Niektóre z tych osób znalazły swoje miejsce poza strukturami KOD-u. Jeszcze nie czas, aby opowiedzieć szczegółowo te historie, przyjdzie jednak na to czas. „…Poeta pamięta…”

Do dziś aktywnie działają w KOD-zie kujawsko-pomorskim trzy osoby z tego zdjęcia: wspomniana Przewodnicząca ZR Aleksandra Solecka, Wiceprzewodniczący ZR Andrzej Bobkowski i Ryszard Mosiołek, lider okręgu toruńskiego. Do niedawna swój czas, zaangażowanie i spore umiejętności oddawał organizacji Marek Rozpłoch. Został jednak spacyfikowany przez szefową regionu, a jego grupa „Edukacja” zmarginalizowana. W imię wpływów koterii zgromadzonej wokół Przewodniczącej i źle pojmowanej jedności, zdławiono ostatni niezależny bastion, którego celem były działania na rzecz demokratycznej społeczności.

Niedawno złożyła rezygnację Koordynator Młodego KOD-u w regionie Katarzyna Pawłowska. Powodem, jaki podała jest: „brak możliwości porozumienia się z Koordynacją i Tymczasowym Zarządem Regionu”.

Dagmara Chraplewska-Kołcz na początku była jedną z lokomotyw powstającej organizacji Kijowskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Po pewnym czasie została wykluczona i poddana ostracyzmowi. Przeproszona przez samego Kijowskiego, działała formalnie w „Edukacji”. Przewodnicząca jednak nigdy nie zapomina! Chraplewska-Kołcz czas swój i ogromne umiejętności organizacyjne, spożytkowała na realizację wspólnego przedsięwzięcia KOD-u i Lecha Wałęsy „Porozmawiajmy o Polsce”. Dagmara wraz z Katarzyną Zabłocką odniosły jeden z największych sukcesów przy organizacji wspomnianego przedsięwzięcia, najwyższą frekwencję na spotkaniu Wałęsy w Toruniu.

Bilans tego roku jest niestety ujemny dla Przewodniczącej. Nie udało się Zarządowi, którym kieruje, i doradcy, którego słucha, utrzymać początkowego entuzjazmu ludzi garnących się do KOD-u. Toruńska opozycja wprost twierdzi, że KOD w Toruniu jest w rozsypce. Trudno zaprzeczyć. Po rozbiciu bydgoskich struktur czas przyszedł na matecznik Rydzyka? Średnia wieku w KOD regionalnym wzrosła z + 40 do +60 a do pracy u podstaw łapani są co młodsi członkowie. Czyżby powiązania doradcy z ideologiem PiS-u nie miały tylko charakteru towarzyskiego?

Ten regres na własne życzenie widać gołym okiem. Po oficjalnym spotkaniu rocznicowym, zorganizowanym przez kujawsko-pomorski KOD, został tort, którego nikt nie miał ochoty dokończyć!  Klaudia Jachira wyjechała, a na oficjalnej stronie pojawił się lakoniczny komunikat, zręcznie unikający niewygodnych zdjęć (patrz wyżej lub niżej) i tematów. Zarządu nie było stać na zaproszenie Założycieli, ani na wspomnienie o nich, przynajmniej, w oficjalnym oświadczeniu. Tuba propagandowa kujawsko-pomorskiego KOD-u oferuje, jak zwykle, „publicystykę” w postaci linków do zdjęć na prywatnym dysku w Googlach jednego z członków Zarządu. To on akurat dał się poznać jako ten, który kasuje posty wytykające błędy i niedociągnięcia Przewodniczącej. Korzysta z portalu KOD-u jak z darmowej reklamy dla własnej działalności fotograficznej.

Trudno się dziwić tej degrengoladzie organizacyjnej, spadkowi liczby aktywnych członków i sympatyków w regionie oraz, w dosłownym znaczeniu, skostnieniu struktur. Nie da się odpędzić, unoszącego się w powietrzu, ducha „rotariańskiego” racjonalizmu. W regionie, z tylnego siedzenia, rządzi ktoś, komu w pamiętane jest „rozbicie Unii Wolności” w Toruniu. To podobno przyjaciel profesora Z., w każdym razie ma do niego numer w swoim telefonie, i nie tylko do niego. Pochwalił się. Czy blefował?

Łatwiej w tym kontekście pojąć, czemu nie było dotąd ogólnopolskiej pikiety KOD-u przed siedzibą Radia Maryja. Lokalnej też nie. Nikt w tym mieście nie zakłóca spokoju pierdołami ojcu Rydzykowi. Bo gdyby zakłócał mógłby go spotkać go los Klaudii Jachiry… Swoją wymowę ma milczenie Przewodniczącej i Zarządu KJP w sprawie zablokowania oficjalnego fanpage’a aktorki na FB. Jachira publikowała na nim swoje satyryczne filmy.

Do Torunia przyjechała aby uświetniać oficjalne obchody pierwszej rocznicy powstania kujawsko-pomorskiego  KOD-u. Następnego dnia po występie złożyła wizytę przed siedzibą rozgłośni Rydzyka, oczywiście w towarzystwie kukiełki Jarosława Kaczyńskiego. To wywołało oburzenie i protesty urażonych prawicowców i blokadę jej strony. Sprawę zgłoszono do prokuratury. KOD ogólnopolski też milczy. Bezprzykładny brak solidarności!

Wszystkim osobom, które przybyły do „Lenka” na spotkanie założycielskie KOD-u na Kujawach i Pomorzu 23 listopada 2015 r., w rocznicę tego wydarzenia, autor artykułu i portal „Echa Społeczne” składają serdeczne życzenia i gratulują tej odważnej decyzji. Oby nie zabrakło Wam odwgi aby przeciwstawiać się obłudzie, kłamstwie i małości…

Echa Społeczne - KOD KP 23 list. 2015

 

(sob)

 

5 Thoughts to “Rok KOD-u w Kujawsko-Pomorskiem”

 1. Dagmara Chraplewska-Kołcz

  Dziękuję za pamięć i życzę Wszystkim dużo zapału i niegasnącego optymizmu. Autora zaś przepraszam, bo miałam napisać tekst i..zwyczajnie nie dałam rady. Nie dałam rady, bo emocje są ciągle silne, bo wydarzyło się wiele dobrych i wiele złych rzeczy- jak to między różnymi ludźmi może się zdarzyć, ale ja, mimo, że wyjaśniłm te wszystkie zaszłości z ZG KOD, to od czasu wykluczenia mnie, nie usłyszałam słowa wyjaśnienia ze strony osób, które postąpiły wbec mnie i nie tylko mnie, po prostu..niegodnie. Bycie Liderem nie oznacza dowolności we wszystkich, zwłaszcza personalnych sprawach, ale..no właśnie – temat do przerobienia i przegadania z ludźmi, którzy mają zadatki na Liderów i pokazanie tego tym, którzy nie mają tych cech, ktore przyciągają uwagę wielu różnych ludzi , nie na chwilę, ale na dłużej..
  Raz jeszcze dziękuję I pozdrawiam serdecznie czytelników, dziennikarzy i wszystkich lubicieli Ech Społecznych , życząc niezmiennie spokoju..Wszystkim

 2. KODER

  Same bzdury, i dużo kłamstw… Materiał wstawił Pan autor a SKOD, ale zapomniał, ze blokuje zainteresowanych i nie mogą się oni bronić.
  Zaproszenie na spotkanie rocznicowe było na wszystkich grupach, kto chciał przyjechał, bez zaproszeń imiennych. Pana autora jednak nikt nie zapraszał, gdyż nie jest Pan bezstronny, jako dziennikarz niezależny? Czy na pewno niezależny?

  1. Redakcja

   Jesteśmy portalem niezależnym i każdy ma prawo wyrazić u nas swoje zdanie. Nie musi być bezstronny, bo nie na tym polega publicystyka, byle uzasadnił swoje stanowisko, wyjaśnił dlaczego tak uważa, a nie inaczej. Więcej nie będę podpowiadał. Oczekujemy na polemikę pod adresem redakcja@echaspoleczne.pl. Jeśli będzie się nadawał, to opublikujemy.
   Redakcja

   1. KODER

    „Nie musi być bezstronny”… i tu się kończy polemika 🙂

    1. Redakcja

     Wikipedia: „Publicystyka – subiektywne gatunki wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy.”

     Przy całym szacunku, proszę przemyśleć wypowiedzi.

Leave a Comment