Piotr Sobieski: Film Konrada Szołajskiego „Dobra zmiana” jest już gotowy

Film opowiada historię dwóch kobiet, stojących po przeciwnych stronach zantagonizowanego, od trzech lat, społeczeństwa Polskiego. Jedna działa w KOD-zie, druga w Klubie „Gazety Polskiej”. Obie są patriotkami, patriotyzm pojmują jednak w trochę inny sposób. Kamera towarzyszyła im przez kilka miesięcy. 

Zmiany polityczne spowodowały wiele zmian w życiu kobiet. Szołajski, na przykładzie swoich bohaterek, nie tylko pokazuje, jak bardzo się od siebie oddalamy ale także zadaje bardzo ważne pytanie: „Czy możliwy jest jeszcze kompromis?

Odpowiedzi na to pytanie każdy powinien udzielić sobie sam. Być może, po obejrzeniu filmu, pojawi się refleksja. Jeśli jednak odpowiedź będzie negatywna, to co się, w takim razie, stanie dalej?

We wrześniu 2018 r., podczas Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych w Łodzi, Konrad Szołajski prezentował fragmenty niegotowego wtedy jeszcze filmu. Udało mi się z nim wówczas porozmawiać na temat powstającego dokumentu. 

Film można obejrzeć na platformie vod.pl (vod.pl/filmy-dokumentalne/dobra-zmiana/g0yvlfb). Dostęp jest płatny, za dwudniowy – trzeba zapłacić 9,90 zł. Czas na to mamy do końca 2019 r.

Film warto obejrzeć. To film o nas, albo „o nas” i „o nich”. 

Piotr Sobieski

Leave a Comment