Agnieszka Rusocka-Malinowska: „Człowiek z Konstytucją”. Kontrowersyjny komentarz posłanki Pawłowicz

W mediach ponownie zrobiło się głośno o posłance Prawa i Sprawiedliwości Krystynie Pawłowicz. Pani poseł, znana głównie z kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem wydała opinię na temat człowieka, przedstawionego na zdjęciu z plakatem z napisem „Konstytucja”, które ukazało się na Twitterze.

Echa Społeczne - Konstytucja
źródło: Twitter

W swoich komentarzach posłanka Pawłowicz określiła tę osobę jako „starego człowieka”, któremu jakieś „Łobuzy zawiesili jakiś śmieć na szyi by publicznie poniżył sam swą godność. Pewnie robi to za jakieś marne grosze” (pisownia oryginalna).

Tak się składa, że bohaterem zdjęcia jest jeden z naszych publicystów – pan Bogusław Stanisławski. Wystarczy wpisać to nazwisko w jakąkolwiek wyszukiwarkę internetową, żeby dowiedzieć się, że pan Bogusław jest osobą zasłużoną: w latach 80. działał w „Solidarności, a w latach 90. brał czynny udział w tworzeniu oddziału „Amnesty International” w Polsce, odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jeżeli chodzi o obecną aktywność, to pan Bogusław jest przewodniczącym rady Fundacji „Inna Przestrzeń”, działającej w zakresie praw człowieka, integracji imigrantów, międzynarodowej współpracy kulturalnej. Wymieniany również, jako członek innych fundacji prospołecznych, jak na przykład „Otwarty Dialog”. Ponadto od niemal trzech lat bierze czynny udział w demonstracjach środowisk demokratycznych.

Pan Stanisławski napisał na Facebooku, że zdjęcie zostało zrobione 11 listopada podczas Marszu Narodowego. Nie brał w nim udziału, a stał „vis a’vis pochodu radykalnych narodowców powiewających biało-czerwonymi flagami, przemieszanymi z flagami ze znakiem nacjonalistycznej falangi i faszystowskiej (włoskiej) Forza Nuova”.

Oznajmił również, że komentarz Krystyny Pawłowicz nie jest w stanie go obrazić, gdyż świadczy nie o nim, a o osobie, która go napisała, zwraca jednak uwagę, że „obraża najwyższe prawo Rzeczypospolitej, Konstytucję, i obraża pamięć odzyskania przez polskie państwo niepodległego bytu, bowiem zelżone odznaczenie nosi nazwę „Polonia Restituta”.

Zwróciliśmy się do posłanki Krystyny Pawłowicz z pytaniem, skąd miał informację, że „stary człowiek” ze zdjęcia stoi tam za pieniądze („marne grosze„). Nasza wiadomość od ponad dwudziestu czterech godzin pozostaje bez odpowiedzi.

Na wpisy Krystyny Pawłowicz jednoznacznie zareagował Jerzy Owsiak, określając wprost nadanie wyrazowi „Konstytucja” nazwy „śmiecia” okazywaniem nienawiści  i brakiem jakichkolwiek hamulców moralnych.

Po kilku godzinach od pojawienia się zdjęcia na portalu Twitter, została zablokowana widoczność komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *