Czarny protest w Bydgoszczy po raz drugi

Piotr Sobieski:

Protest kobiet przeciwko łamaniu ich praw, naruszaniu demokratycznych norm państwa, ideologizacji sfery prywatnej i podporządkowaniu sumień moralności PiS-owskiej, odbył się w Bydgoszczy w niedzielę, 23 października w godzinach południowych.

Echa Społeczne - Protest kobiet
Czarny protest na Placu Wolności w Bydgoszczy

Na Placu Wolności, pod pomnikiem powrotu Bydgoszczy do macierzy w 1920 r., zebrało się ponad 100 osób. To niewiele w porównaniu z pierwszą odsłoną protestu i strajku kobiet z 3 października. Wtedy na bydgoski Stary Rynek przybyło kilka a może kilkanaście tysięcy osób. Policja uznała te dane za „operacyjne a więc tajne”, nie będę zatem szacował. Obrazowo: Wystarczyło aby zapełnić przestrzeń wokół Rynku, dalej w kierunku Placu Teatralnego i z powrotem. Takiej manifestacji w Bydgoszczy nie było od 1989 r.

W niedzielę ta masa zmalała do setki. Być może nie ilość a jakość i ważkość postulatów mają największe znaczenie, a także poparcie, które mogą sobie okazać organizacje o zbliżonych celach. Zastanawia więc nieobecność kujawsko-pomorskiego KOD-u na niedzielnej manifestacji w Bydgoszczy. Akcję wsparły za to najważniejsze organizacje opozycyjne – Dziewuchy dziewuchom, grupa Obywatel RP i Obywatele Solidarni w Akcji (OSA), Ster na demokrację, Akcja Demokratyczna, .Nowoczesna, SLD i inne. Widoczny był ogromny baner Pawła Kasprzaka, ten o lżeniu Dudy.

Co do KOD-u, to po macoszemu potraktowano nie tylko Czarny Protest w Bydgoszczy, ale również własne wydarzenia. Dzień wcześniej, 22 października, pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego bydgoski KOD zgromadził około 50 osób. Pikieta była podsumowaniem rok rządów PiS-u. W tym samym czasie w Toruniu na tłumy pracowała cała centralna i północno-zachodnia część organizacji Mateusza Kijowskiego. Na podeście dla VIP-ów pokazali się szefowie okręgów Gdańskiego i Szczecińskiego – Radomir Szumełda i Magda Filiks. A z Warszawy dotarł Jarosław Marciniak. Publicysta biuletynu informacyjnego KOD-u odtrąbił wielki sukces, tyle, że ten sukces w skali regionu to klapa.

Wygląda na to, że KOD ma problem z dogadywaniem się z innym organizacjami. Portal „Różowe Pantery” opublikował wczoraj artykuł Patryka Chilewicza „O tym, jak KOD niszczy wolnościowy zryw kobiet„. Warto go przeczytać. Z różnych stron coraz częściej wyłażą na światło dzienne różne niespodzianki, od dawna słychać upomnienia. Czy to zadziała? No cóż, zbliża się rok od chwili powstania organizacji Mateusza Kijowskiego…

Obszerna relacja z Czarnego Protestu w Bydgoszczy w materiałach dźwiękowych.

2 Thoughts to “Czarny protest w Bydgoszczy po raz drugi”

 1. Makary Wiskirski

  Wygląda raczej na to, że nie tyle KOD ma problem z dogadywaniem się z innymi organizacjami, co redakcja „Ech Społecznych” ma problem z kompletowaniem informacji. Oto oświadczenie organizatorki z OSK, pani Alicji Czarnackiej, które Redakcja pominęła.

  [Oświadczenie Alicji Czarneckiej…].

  Od Redakcji. Prosimy o nie publikowanie w komentarzach oświadczeń. Prosimy je przesyłać pod adres: redakcja@echaspoleczne.pl

  1. redakcja

   Oświadczenie do linku o charakterze przypisu? Bo taką rolę w artykule spełnia odsyłacz do wpisu w portalu „Różowe pantery”. Zupełnie inny jest temat artykułu opublikowanego w „Echach Społecznych”. Jego celem nie jest przedstawianie i omawianie wydarzenia opisanego przez „Różowe pantery”. Link ma charakter poboczny. Mam nadzieję, że to jest jasne. Nie zamierzamy na razie zajmować się tym tematem. Jest on szeroko omawiany w Internecie i na Facebooku. A do naszej redakcji nie dotarło żadne oficjalne pismo organizatorów protestu w tej sprawie.

   Co do treści artykułu opublikowanego w „Echach” chętnie zapoznamy się z wyjaśnieniami od Pana, jako wpływowego działacza KOD-u kujawsko-pomorskiego, szefa KOD-Toruń Powiat Ziemski (lub kogoś innego z Zarządu, dlaczego na Proteście Kobiet w Bydgoszczy nie było KOD-u i dlaczego dzień wcześniej była klapa pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zapraszamy do napisania oświadczenia, wyjaśnienia, polemiki, czy czegokolwiek w tej sprawie, i przesłania pod adres redakcji: redakcja@echaspoleczne.pl. Opublikujemy, jeśli będzie dotyczyło tematu. Pozdrawiamy, ES.

Leave a Comment