Antonio Tajani został Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Antonio Tajani był faworytem już przed głosowaniem. Został wybrany w czwartej turze głosowania 17.01.2017. Zastąpił na tym stanowisku niemieckiego socjalistę Martina Schulza. Głosowało na niego 351 europosłów z m.in. frakcji chadeckiej i liberalnej. Na Gianni Pittellę, przeciwnika Tajaniego oddano 282 głosy.

Antonio Tajani (fot. PE)

Antonio Tajani urodził się 4 sierpnia 1953 roku w Rzymie. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Na uniwersytecie La Sapienza skończył prawo. Był pilotem we Włoskich Siłach Powietrznych. Później pracował jako dziennikarz. Był dyrektorem rzymskiego oddziału  gazety „Il Giornale”, wchodzącej w skład imperium prasowego Silvio Berlusconiego. Wyjeżdżał jako korespondent do Libanu, Somalii, i ZSRR.

Swoją karierę polityczną Tajani związał z partią Berlusconiego Forza Italia, którą wraz z nim zakładał. Z jej ramienia wszedł do PE w 1994 r.  Zasiadał w ławach Europejskiej Partii Ludowej, a w 2002 roku został jej wiceprzewodniczącym. W latach 2008 do 2014 był wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Odpowiadał za transport, a od 2010 r. za przemysł i przedsiębiorczość. (ps)

Leave a Comment